Danimarka

Danimarka’da Ters Ozmoz ve Su Arıtma 

Danimarka, Kuzey Avrupa’da, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi sınırında, Almanya’nın kuzeyindeki bir yarımadada (Jutland) 5,7 milyondan biraz fazla nüfusa sahip bir ülkedir ve birkaç büyük ada (Sjaelland, Fyn ve Bornholm) dahil olmak üzere yaklaşık 500 ada içerir. Kuzey Avrupa Ovası olarak bilinen, genellikle verimli ve çoğunlukla tarımsal bölgenin bir parçasıdır. Bu bölgenin tamamı genellikle yassı ila hafif yuvarlanır ve buzul birikintileri ile kaplanır. 

 

Danimarka ayrıca Faroe Adaları ve Grönland’ı da içerir. 

 Başlıca çevre sorunları şunları içerir: 

 • Esas olarak araç ve enerji santrali emisyonlarından kaynaklanan hava kirliliği 
 • Kuzey Denizi’nin azot ve fosfor kirliliği 
 • İçme ve yüzey sularının hayvansal atıklardan ve pestisitlerden kirlenmesi 
 • Sel, ülkenin bir set sistemiyle denizden korunan bazı bölgelerinde (örneğin, Jutland’ın Lolland adasının güney kıyısı boyunca yer alan kısımları) bir tehdittir. 

Su ve Kaynaklar 

Toplam Yenilenebilir Su Kaynakları: 6.1 cu km (2003) 

Tatlı Su Çekme: 0,67 cu km/yıl (%32 evsel, %26 endüstriyel, %42 tarımsal) 

Kişi Başına Tatlı Su Çekme: 123 m³/yıl (2002) 

Dünya Bankası, en az 80 ülkede su sıkıntısı olduğunu ve 2 milyar insanın temiz suya erişiminin olmadığını bildirdi. Daha da rahatsız edici olanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1 milyar insanın sadece temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar suya sahip olmadığını, ne yazık ki birçok ülkede suyun kıt veya kirli olduğunu bildirdi. 

Eralp Kimya, Danimarka’nın su kaynaklarına dayalı çok çeşitli filtreleme ve ekonomik çözümler sunar. 

Danimarka’nın ana su kaynakları şunlardır: 

 • Yüzey suyu, Ultrafiltrasyon Sistemleri, Acı Su  RO gibi farklı yöntemlerle arıtılabilen nehir, göl veya tatlı su sulak alanlarından gelen sudur. 
 • Deniz suyu Ters  Ozmoz Sistemleri kullanılarak arıtılabilen okyanus veya deniz kaynağından gelen su için tuzdan arındırma kullanılabilir;  Desalinasyon Sistemleri . 
 • Yeraltı Suyu veya acı su,  Ters Ozmoz  Sistemleri,  Kimyasal Dozajlama,  UV Su  Sterilizatörleri kullanılarak arıtılabilen, toprak ve kaya “Sondaj kuyusu” boşluklarında bulunan sudandır. 
 • Sertliği yüksek veya kloru yüksek olabilen devlet su kaynağı Su Yumuşatma  Sistemleri , Medya Su Filtreleri ile arıtılabilir. 

Danimarka’da Su Arıtma  

Danimarka nüfusuna, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için güvenli ve emniyetli su temin etmek, ekonominin ve gelecek nesillerin sürekli gelişimi için hayati önem taşımaktadır. Danimarka su arıtma projemiz aşağıdaki gibi uygulamaları içermektedir:
 

 • Özel su arıtma sistemleri 
 • Ters ozmoz membranları  
 • Acı su ters ozmoz sistemleri 
 • Yağmur suyu arıtma 
 • Çevresel su arıtma 

Arıtmanın başarılı olduğundan ve doğru kalitenin elde edildiğinden emin olmak için su kalitesi izleme ve testi için yenilikçi çözümler de geliştirilmiştir. 

Eralp Kimya, Danimarka’da Dünya Sağlık Örgütü gereksinimlerini karşılayan su arıtma sistemleri üretmektedir. 

Eralp Kimya, çeşitli uygulamalar ve endüstriler için küresel bir B2B su arıtma çözümleri sağlayıcısı olarak 20 yılı aşkın deneyime sahiptir, endüstriyel ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli ters ozmoz ve su arıtma sistemleri sunar. Eralp Kimya’nın mühendislik ve üretimdeki kapsamlı küresel deneyimi, çok çeşitli müşteri gereksinimlerini ve özelliklerini karşılamak için su arıtma ve ters ozmoz sistemlerini önceden tasarlamamıza ve özelleştirmemize olanak tanır.