Malta

Malta’da Ters Ozmoz ve Su Arıtma 

 

Malta Takımadaları, Akdeniz’in orta kesiminde, Sicilya’nın (İtalya) yaklaşık 90 kilometre (km) güneyinde, Tunus’un 300 km doğusunda ve Libya’nın 350 km kuzeyinde yer almaktadır. 3 ana adadan, (Malta, Gozo ve Comino) ve bazı adacıklardan (Cominotto, Filfla) oluşur.  

  

Su kaynakları 

Göreceli olarak düşük yağışa ve Malta Adalarının kurak görünümüne rağmen, yerel havza özellikleri yağmur suyunun depolanması için çok elverişlidir ve hidrolojik döngü, sakinlerin erken yerleşimine şüphesiz katkıda bulunan cömert bir tatlı su kaynağı sağlar.  

  

Yüzey Suyu Kaynakları 

Toplam yüzey suyu kaynaklarının yılda 0,5 milyon metreküp (m3/yıl) olduğu tahmin edilmektedir. Yapısal olarak Malta, batı kıyıları boyunca yüksek bir topografyaya yol açacak şekilde doğuya doğru hafifçe eğilir ve doğu kıyıları boyunca hafifçe deniz seviyesine iner. Bu, yüzey drenaj hatlarının doğuda denize ulaşmadan önce batı kıyısına yakın kaynaklarından adanın tüm genişliğini geçtiği anlamına gelir. Toprağın iyi su depolama kapasitesi, mükemmel sızma özellikleri ve çok sayıda baraj ve sarnıç tarafından etkili akış durdurma ile bir araya gelen bu elverişli topografya, yüzey suyunun toprağa sızması için maksimum süre verir ve böylece denizdeki akış kayıplarını en aza indirir. Bununla birlikte, daha fazla miktarda yüzey akışı, özellikle sahil kasaba ve köylerinde kentsel alanlardan kanalizasyon yoluyla veya doğrudan denize kaybedilmektedir. Yüzey akışının daha etkin kullanımı için yağmur suyu israfı sorununu çözmeye yönelik girişimler mevcuttur.  

Yeraltı Suyu Kaynakları 

Malta Adalarındaki yenilenebilir yeraltı suyu potansiyelinin yaklaşık 40 milyon m3/yıl olduğu tahmin edilmektedir. Tuzlu su girişimine neden olmadan ana akiferin depolama kapasitesini tüketmemek için, yalnızca 15 milyon m3/yıl yeraltı suyu potansiyel olarak çıkarılabilir olacaktır. Bununla birlikte, Water Services Corporation’ın 1995 rakamlarına göre, 13 pompa istasyonundan, Malta ve Gozo’daki yaklaşık 160 sondaj kuyusundan ve yaklaşık 2.800 kayıtlı özel kuyudan 19.75 milyon m3/yıl çıkarılmıştır (ikincisi tahmini toplam 2.44 milyon m3 su çıkarmaktadır). Bu, yeraltı suyunun tükenmesinin aslında gerçekleştiği anlamına gelir. Ayrıca, yasadışı ve kayıt dışı kuyulardan (muhtemelen 2,97 milyon m3/yıl’a kadar) önemli miktarda su çekilmesi vardır ve bu da toplam 22,72 milyon m3/yıl yeraltı suyu çıkarımına yol açmaktadır.  

  

Tuzdan Arındırılmış Su ve Arıtılmış Atıksu 

Mevcutta 4 adet deniz suyu Ters Ozmoz Tesisi ve bir adet acı su Ters Ozmoz Tesisi’nden 31,4 milyon m3/yıl tuzdan arındırılmış su üretilmektedir, ancak bu oldukça pahalı bir işlemdir. 1993 yılında 23,7 milyon m3 olarak tahmin edilen toplam üretilen atık suyun yaklaşık 1,82 milyon m3’ü arıtılmış ve bunun 1,56 milyon m3’ü yeniden kullanılmıştır. 

  

Dünya Bankası, en az 80 ülkede su sıkıntısı olduğunu ve 2 milyar insanın temiz suya erişiminin olmadığını bildirdi. Daha da rahatsız edici olanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1 milyar insanın sadece temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar suya sahip olmadığını, ne yazık ki birçok ülkede suyun kıt veya kirli olduğunu bildirdi.

Malta’nın nehirler, göller veya rezervuarlar gibi yüzey suyu olmadığı için, Malta’nın tatlı suyunu başka kaynaklardan alması gerekiyor. Malta’nın musluk suyu kaynakları, ters ozmoz işlemiyle arıtılmış ve tuzdan arındırılmış deniz suyudur. Malta’da ters ozmoz teknolojisi ile çok az tuzdan arındırma tesisi bulunmaktadır. 

Eralp Kİmya, Malta’nın su kaynaklarına dayalı çok çeşitli filtrasyon ve ekonomik çözümler sunar.

Malta’nın başlıca su kaynakları şunlardır:  

  • Yüzey suyu, Ultrafiltrasyon Sistemleri, Acı Su  RO gibi farklı yöntemlerle arıtılabilen nehir, göl veya tatlı su sulak alanlarından gelen sudur. 
  • Deniz suyu Ters  Ozmoz Sistemleri kullanılarak arıtılabilen okyanus veya deniz kaynağından gelen su için tuzdan arındırma kullanılabilir;  Desalinasyon Sistemleri. 
  • Yeraltı Suyu veya acı su,  Ters Ozmoz  Sistemleri ,  Kimyasal Dozajlama,  UV Su  Sterilizatörleri kullanılarak arıtılabilen, toprak ve kaya “Sondaj kuyusu” boşluklarında bulunan sudandır. 
  • Sertliği yüksek veya kloru yüksek olabilen devlet su kaynağı,  Su Yumuşatma  Sistemleri , Medya Su Filtreleri ile arıtılabilir. 

Eralp Kimya, Malta gibi Dünya Sağlık Örgütü gerekliliklerini karşılayan ülkelere su arıtma sistemleri üretmektedir. 

Eralp Kimya, çeşitli uygulamalar ve endüstriler için küresel bir B2B su arıtma çözümleri sağlayıcısı olarak 20 yılı aşkın deneyime sahiptir, endüstriyel ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli ters ozmoz ve su arıtma sistemleri sunar. Eralp Kimya’nın mühendislik ve üretimdeki kapsamlı küresel deneyimi, çok çeşitli müşteri gereksinimlerini ve özelliklerini karşılamak için su arıtma ve ters ozmoz sistemlerini önceden tasarlamamıza ve özelleştirmemize olanak tanır.