Norveç

Norveç’te Ters Ozmoz ve Su Arıtma 

Norveç, kuzey Avrupa’da, Kuzey, Norveç ve Barents denizleri ile İsveç’in batısındaki Kuzey Atlantik Okyanusu’nu çevreleyen 5,4 milyondan fazla insanın yaşadığı bir ülkedir. 

Norveç’in yaklaşık üçte ikisi dağlardan oluşur. Çok girintili çıkıntılı kıyı şeridinde yaklaşık 50.000 ada bulunur. 

Norveç’in manzarası oldukça buzullarla kaplıdır. Verimli vadiler ve küçük, dağınık ovalar tarafından bölünen çoğunlukla yüksek platolar ve engebeli dağlar bulunur. Norveç, fiyortlarla derin girintili dünyanın en engebeli ve en uzun kıyılarından birine sahiptir. Norveç’in anakara kıyı şeridinin uzunluğu 2.650 km’dir. Birçok uzun fiyortu, sayısız küçük adası ve küçük girintileri göz önüne alındığında, toplam 22.498 km’lik bir kıyı şeridi eklendiğinde toplam 25.148 km’dir. Ayrı olarak, Norveç’in ada kıyı şeridi 58.133 km’dir. Kuzeyde arktik tundra bulunur. 

Norveç Denizi’ndeki Jan Mayen Adası’ndaki Beerenberg (yükseklik 2.227 m), ülkenin tek aktif yanardağıdır. 

Başlıca çevre sorunları şunları içerir: 

  • Su kirliliği
  • Asit yağmurları ormanlara zarar verir ve gölleri olumsuz etkiler, balık stoklarını tehdit eder
  • Araç emisyonlarından kaynaklanan hava kirliliği

  

SU 

Toplam Yenilenebilir Su Kaynakları: 381.4 cu km (2005) 

Tatlı Su Çekme: 2,4 cu km/yıl (%23 yerel, %67 endüstriyel, %10 tarımsal) 

Kişi Başına Tatlı Su Çekme: 519 m3/yıl (1996) 

  

Dünya Bankası, en az 80 ülkede su sıkıntısı olduğunu ve 2 milyar insanın temiz suya erişiminin olmadığını bildirdi. Daha da rahatsız edici olanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1 milyar insanın sadece temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar suya sahip olmadığını, ne yazık ki birçok ülkede suyun kıt veya kirli olduğunu bildirdi. 

Eralp Kimya, Norveç’in su kaynaklarına dayalı çok çeşitli filtrasyon ve ekonomik çözümler sunar. 

Norveç’in ana su kaynakları şunlardır: 

  • Yüzey suyu, Ultrafiltrasyon Sistemleri, Acı Su  RO gibi farklı yöntemlerle arıtılabilen nehir, göl veya tatlı su sulak alanlarından gelen sudur. 
  • Deniz suyu Ters  Ozmoz Sistemleri kullanılarak arıtılabilen okyanus veya deniz kaynağından gelen su için tuzdan arındırma kullanılabilir;  Desalinasyon Sistemleri. 
  • Yeraltı Suyu veya acı su,  Ters Ozmoz  Sistemleri, Kimyasal Dozajlama,  UV Su  Sterilizatörleri kullanılarak arıtılabilen, toprak ve kaya “Sondaj kuyusu” boşluklarında bulunan sudandır. 
  • Sertliği yüksek veya kloru yüksek olabilen devlet su kaynağı,  Su Yumuşatma  Sistemleri, Medya Su Filtreleri ile arıtılabilir. 

Norveç’te Su Arıtma Çözümleri  

Norveç’in musluk suyunun çok kaliteli olduğu düşünülürken, su temininin güvenli olmadığı düşünülen bölgeler de var. 1,5 milyondan fazla Norveçli kirli su bulunan bölgelerde yaşıyor ve bu bölgelerde yaşayanlar suyun rengine ve tonuna çok dikkat etmek zorunda kalıyor. Eralp Kimya, Norveç’te Dünya Sağlık Örgütü gereksinimlerini karşılayan su arıtma sistemleri üretir ve tedarik eder.
 

Eralp Kimya, Dünya Sağlık Örgütü gereksinimlerini karşılayan su arıtma sistemleri üretmektedir. 

Eralp Kimya, çeşitli uygulamalar ve endüstriler için küresel bir B2B su arıtma çözümleri sağlayıcısı olarak 20 yılı aşkın deneyime sahiptir, endüstriyel ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli ters ozmoz ve su arıtma sistemleri sunar. Eralp Kimya’nın mühendislik ve üretimdeki kapsamlı küresel deneyimi, çok çeşitli müşteri gereksinimlerini ve özelliklerini karşılamak için su arıtma ve ters ozmoz sistemlerini önceden tasarlamamıza ve özelleştirmemize olanak tanır.