Makedonya(FYROM)

Makedonya’da Ters Ozmoz ve Su Arıtma (FYROM) 

 Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan’ın kuzeyinde, güney orta Avrupa’nın kalbinde, iki milyonun biraz üzerinde insanın yaşadığı karayla çevrili bir ülkedir. Doğusunda Bulgaristan, kuzeyinde Sırbistan ve Kosova, batısında ise Arnavutluk yer almaktadır. 

  

Ülke, derin havzalar ve vadilerle kaplı toprakları ile %80 dağlıktır ve en yüksek noktası Korab Dağı’nda yer alır (tepe noktası 2.764 metre). Her biri bir sınır çizgisiyle bölünmüş üç büyük göl vardır: 

  • Arnavutluk sınırındaki Ohri Gölü
  • Arnavutluk ve Yunanistan sınırındaki Prespa Gölü
  • Yunanistan sınırındaki Doyran Gölü

Ülke Vardar Nehri tarafından ikiye bölünmüştür.  

 

Su Kaynakları 

Toplam Yenilenebilir Su Kaynakları: 6.4 cu km (2001) 

Tatlı Su Çekme: 2.27cu km/yıl 

Kişi Başına Tatlı Su Çekme: 1.118 m3/yıl (2000) 

  

Dünya Bankası, en az 80 ülkede su sıkıntısı olduğunu ve 2 milyar insanın temiz suya erişiminin olmadığını bildirdi. Daha da rahatsız edici olanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1 milyar insanın sadece temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar suya sahip olmadığını, ne yazık ki birçok ülkede suyun kıt veya kirli olduğunu bildirdi. 

Eralp Kimya, Makedonya’nın su kaynaklarına dayalı çok çeşitli filtrasyon ve ekonomik çözümler sunar. 

 Makedonya’nın başlıca su kaynakları şunlardır:

  • Yüzey suyu, Ultrafiltrasyon Sistemleri, Acı Su  RO gibi farklı yöntemlerle arıtılabilen nehir, göl veya tatlı su sulak alanlarından gelen sudur. 
  • Deniz suyu Ters  Ozmoz Sistemleri kullanılarak arıtılabilen okyanus veya deniz kaynağından gelen su için tuzdan arındırma kullanılabilir;  Desalinasyon Sistemleri. 
  • Yeraltı Suyu veya acı su,  Ters Ozmoz  Sistemleri , Kimyasal Dozajlama,  UV Su  Sterilizatörleri kullanılarak arıtılabilen, toprak ve kaya “Sondaj kuyusu” boşluklarında bulunan sudandır. 
  • Sertliği yüksek veya kloru yüksek olabilen devlet su kaynağı,  Su Yumuşatma  Sistemleri , Medya Su Filtreleri ile arıtılabilir. 

Makedonya’da Su Arıtma çözümleri  

Makedon nüfusunun sadece yarısının bir kamu kanalizasyon sistemine erişimi vardır. Bu sistemlerin sınırlı mevcudiyeti ve sürekli bakımı, kalıcı arıza ve sızıntılara sahip ağlara yol açmıştır. Bu olaylar nehirler ve diğer su kaynakları kirlendiğinden yaşam standardı ve çevre koşulları üzerinde zararlı etkilere neden olmaktadır. Eralp Kimya, Makedonya gibi Dünya Sağlık Örgütü gerekliliklerini karşılayan ülkelere su arıtma sistemleri üretmekte ve tedarik etmektedir.
 

Eralp Kimya, Dünya Sağlık Örgütü gereksinimlerini karşılayan su arıtma sistemleri üretmektedir. 

Eralp Kimya, çeşitli uygulamalar ve endüstriler için küresel bir B2B su arıtma çözümleri sağlayıcısı olarak 20 yılı aşkın deneyime sahiptir, endüstriyel ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli ters ozmoz ve su arıtma sistemleri sunar. Eralp Kimya’nın mühendislik ve üretimdeki kapsamlı küresel deneyimi, çok çeşitli müşteri gereksinimlerini ve özelliklerini karşılamak için su arıtma ve ters ozmoz sistemlerini önceden tasarlamamıza ve özelleştirmemize olanak tanır.